Dnes přijal pozvání ke krátkému rozhovoru zkušený manažer a lektor Roman Fiala, ředitel vzdělávací společnosti Alternation s.r.o. Za leta své praxe provedl nespočet workshopů a seminářů pro velké i menší značky. Lídry a jejich týmy. Mezi jeho největší klienty patří firmy typu Allianz, Raiffeisen, J&T Banka či např. Metrostav.

V krátkém rozhovoru naznačuje, kam směřuje trh po ekonomickém oživení, kterého jsme svědky a přirozeně jak mu pomáhají výrobky naší značky CLEVER MINDS v praxi.

Roman_Fiala_rozhovor_clever_minds_alternation_vzdelavani_ve_firmachAhoj Romane, díky za tvůj čas. Nejprve Tě poprosím o krátké představení sebe a své práce. Kdo jsi, čemu se věnuješ a co tě nejvíce baví v práci?

Ahoj Honzo, díky za optání. Jsem lektorem tzv. Soft Skils a věnuji se vzdělávání dospělých. Vedu už devátým rokem svoji společnost Alternation a kromě každodenního kontaktu s mnoha zajímavými lidmi mě na mé práci nejvíc baví to, že si sám řídím svůj čas, své aktivity a zodpovídám tedy plně za svůj úspěch či neúspěch. 

 

Kdo jsou tedy dnes tví klienti z hlediska pozic ve firmách a na co konkrétně se zaměřujete?

Našimi klienty jsou malé i velké firmy různého zaměření. Hlavně jsou to ale vždy zcela konkrétní lidé, často majitelé, jednatelé, mnohdy také obchodní ředitelé či HR manažeři, s nimiž dojednáváme rozvojové aktivity. Mají různé požadavky a jejich firmy se nacházejí v různých fázích vývoje. Jak už jsem řekl, zaměřujeme se hlavně na tzv. měkké dovednosti, nejčastěji umění správné komunikace, efektivní řízení aktivit, obchodní dovednosti. Často s přesahem do nastavování procesů u klientů. 

 

Mohl bys vypíchnout 2-3 body,  které považuješ v dnešním vzdělávání ve firmách za důležité? Na co se třeba nejvíce nyní zaměřují vaši klienti?

Po delší době stoupá zájem o všechny formy komunikačních tréninků. Firmy v dobách úspor rozvíjeli pouze zcela konkrétní dovednosti, které mohou přinášet okamžitý efekt, například prodejní techniky. Dnes se ukazuje, že bez dobré komunikační základny nadstavbové věci samy o sobě nefungují. Proto se osvícení šéfové vrací k základním principům komunikace. V rozvoji pracovníků je důležitá hlavně systematičnost, raději postupně málo než najednou mnoho. Reálný dopad vzdělávání také zásadně zvyšuje dobrá spolupráce mezi vzdělavatelem a liniovým vedením. To je důležité!

 

CLEVER MINDS zahájila před několika týdny spolupráci s tvou firmou. Při této příležitosti jsme měli možnost vyzkoušet náš nový notes AMOS v praxi při vzdělávání dospělých. Jak by jsi tu dosavadní spolupráci a použití tohoto nástroje zhodnotil?

AMOS je pro nás něco, co jsme už dlouho hledali. Uchopili jsme ho jako vynikající alternativu ke klasickým pracovním listům účastníků našich kurzů. Spojuje v sobě totiž prostor pro záznamy informací z tréninku s nástrojem naplňování vlastní rozvojové vize každého jednotlivce. Zohledňuje výše zmíněnou systematičnost. Je to osobní rozvojový notes, pro každého originál!

 

Jsou nějaké konkrétní body, které jsou v tomto nástroji pro tvou praxi důležité? Jak na něj reagují tví klienti?

Někteří jsou zpočátku trochu překvapeni. Jakmile ale pochopí filozofii tohoto nástroje, jsou nadšeni. AMOS je totiž o psaní rukou. Pracuje se s ním zároveň trochu jako s diářem. Slouží taky jako nástroj spolupráce účastníka rozvojového programu s jeho manažerem. Vše tak do sebe úžasně zapadá. Rozvoj se prolíná se sebeřízením a s liniovým vedením!

 

Čeká nás jistě společně dlouhá cesta, nicméně můžeš naznačit, co plánujete nového pro příští rok? Co vás jako firmu čeká?

Kromě oslav 10 let na českém trhu nás čeká hlavně příprava nového, inovovaného kurzu Sebeřízení, samozřejmě s využitím AMOSE a pak také dotažení adaptačního nástroje na podobné platformě. Adaptace nových pracovníků je totiž jednou z klíčových záležitostí ve firmách. Stav pracovního trhu tuto důležitost ještě podtrhuje. Adaptace je příliš drahá na to, aby se nestíhala nebo vůbec byla na okraji práce manažerů. K tomu, aby se jí mohli efektivně věnovat a vše měli pod kontrolou, jim může pomoci nástroj na bázi stávajícího AMOSE. Takže se těším na další naši spolupráci!

 

Děkuji Ti, Romane, za krátký rozhovor a přeji mnoho úspěchu

Jan Straka
Propojme se

Jan Straka

spolutvůrce at CLEVER MINDS s.r.o.
Stejně jako každý řeším své úkoly, termíny, deadliny... každý den. Baví mě poznávat a studovat různé přístupy, postupy i nápady.
Mám rád práci s papírem a baví mě vše kolem papírové osobní produktivity.
Tyto své záliby se snažím propojovat ve značce CLEVER MINDS Notebook a psát jako šéfredaktor PíšuRukou.cz
Jan Straka
Propojme se
Sdílej

Zanech nám svůj komentář