Tak jsme to nakonec vyřešili jednoduše. Mnoho z vás volalo po dodělání záložky pro CLEVER MINDS Notebooky. Chápeme to a popravdě – i nám tam chyběla. Stejnou pravdou ale je, že jak přistupujeme jinak k našim notesům, tak jsme i záložku chtěli udělat jinak. A věříme, že vás naše řešení bude bavit a motivovat.

Napadala nás různá řešení – od jednoduchých stuh vlepených do notesu (což je možné najít všude) až po sofistikované výseky z plastu. Nakonec jsme si ale řekli, že chceme být co nejblíž našemu pojetí a záložky udělali papírové.

Zalozka11Cílem tohoto krátkého článku je popsat funkčnost a především PŘIDANOU HODNOTU, kterou obyčejný kus papíru může přinést.

Při tvorbě jsme si položili jednoduchou otázku – k čemu je vlastně taková záložka?

Klíčové vlastnosti očekávané uživatelem jsou dle našeho krátkého průzkumu mezi přáteli – zcela bez překvapení – v podstatě dvě:

 • aby se snadno našla aktuální stránka
 • aby se se záložkou snadno manipulovalo

Zdálo se nám to málo, a proto jsme si další dvě přidali – za nás zásadní:

 • záložka musí být rozšířením diáře 
 • musí být přenosná mezi notesy

V běžném diáři najdete spoustu věcí. Většinou jsou to termíny, schůzky, každodenní seznam úkolů, někdy i telefonní čísla a adresy, citáty, cíle, atp. Prostě hafo informací. Já osobně si do diáře píši asi vše, co považuji za důležité zaznamenat. Diář je nejen kalendáriem a úkolovníkem, ale také z části deníkem, poznámkovým blokem. Motivátorem a koučem.

Je mi jasné, že mnoho lidí mě může považovat za blázna ba i zpátečníka. V dnešní době cloudu… Mně to ale takhle dává smysl a soudě dle mnohých vašich reakcí nejen mně.

Třídím si myšlenky a zároveň zapisuji svou historii. Proto i záložka je pro mě jistým pomocníkem.

Jakým způsobem tedy lze papírovou záložku využít?

Zalozka13Má-li být rozšířením diáře, použijte ji na něco, co v diáři nemáte!

Na záložku lze např. napsat:

 • stručný seznam životních rolí s jejich popisem – jen pro připomínku
 • GTD Inbox nebo seznam projektů
 • jednoduchý TO-DO list specifických úkolů – např. osobních nebo k některému speciálnímu projektu
 • pravidelný rozvrh ostatních členů rodiny
 • denní rutiny, apod.

Já osobně využívám záložku jako osobního motivátora. Její odzkoušená životnost je minimálně jeden kvartál v poměrně těžkých podmínkách každodenního nošení v batohu.

Dosahování určitého cíle není těžké, pokud víme:

 • jak cíl vypadá,
 • jaká cesta k němu vede,
 • jaké kroky je na cestě třeba vykonat.

 

Zalozka12A zatímco diář je týdenní a denní operativa, záložka může hlídat a svou neodbytnou přítomností neustále připomínat právě ty vyšší celky z našeho cíle. Tzn. že:

 • na jednu stranu záložky napíšeme měsíční (příp. kvartální) cíl. A to jak pracovní, tak osobní.
 • druhá strana záložky pak slouží jako výčet KLÍČOVÝCH KROKŮ pro splnění cíle. Mohou to být skutečné kroky nebo např. rutiny či principy, jejichž dodržování k dosažení cíle povede. Jsou-li to kroky, můžeme odškrtávat. 

Tyto klíčové prvky se vždy přenáší do týdenního plánu jako nejdůležitější projekty. Pokud tedy nedojde v průběhu času ke změně priorit.

Záložka tak vytváří nejen oddělovač stránek, ale především je to jakýsi “mikro-visionboard”, který máme na očích každý den. Díky tomu si dokážeme udržet svůj směr nejen v hlavě, ale především v konání! Obrovskou výhodou je totiž také její přenositelnost nejen mezi notebooky. 

Vyzkoušejte si použítí záložek – dostáváte 2 s každým NEdiářem. Uvidíte, jak moc může takový jednoduchý nástroj pomoci.

A kdybyste jich potřebovali více, najdete je ZDE

Jan Straka
Propojme se

Jan Straka

spolutvůrce at CLEVER MINDS s.r.o.
Stejně jako každý řeším své úkoly, termíny, deadliny... každý den. Baví mě poznávat a studovat různé přístupy, postupy i nápady.
Mám rád práci s papírem a baví mě vše kolem papírové osobní produktivity.
Tyto své záliby se snažím propojovat ve značce CLEVER MINDS Notebook a psát jako šéfredaktor PíšuRukou.cz
Jan Straka
Propojme se
Sdílej

Komentáře: 2

 1. Skvělé , to se mi líbí! Už se nemůžu dočkat Vánoc, abych vyzkoušela Cleverminds na vlastní kůži! Ježíšek už naznačil, že mé přání bude vyslyšeno:-) Jen tak dál!

  • Jan Straka on

   Dobrý den, Jano! Skvělá zpráva, těšit se máte nač, jak věříme! I my se těšíme na vánoce, protože si vzpomeneme na všechny z vás, kterým jsme snad trochu přispěli k radosti! :D

   Užijte si svátky, mnoho zdaru, štěstí a osobní pohody v Novém roce! Mějte krásný den, Honza

Zanech nám svůj komentář