Eva Passendorferová se vydala na krásnou cestu až do daleké Šanghaje a přibalila sebou i náš Výletník. Poslala nám tento krátký pozdrav, který nám udělal obrovskou radost. Ukazuje se v něm mj., že zapisovat si zážitky z cest a tvořit tak reálnou kroniku svého života má smysl opravdu pro každého.

Evě děkujeme a přejeme jen samé pěkné zážitky!

Moc rádi zveřejníme i další vaše příběhy. Posílat je můžete na honza@cleverminds.eu!

Jan Straka

 

eva_passendorfrova_sanghajV poslední době ráda cestuji. Když se mi letos v dubnu naskytla příležitost odletět až do daleké Číny, nenechala jsem si ji ujít. Jednalo se o týdenní pobyt v Šanghaji, kde jsem navštívila mého přítele, který tam byl pracovně. Na týden jsem si vystačila se základními kusy oblečení, hygienickými potřebami, fotoaparátem a mým novým kamarádem na cesty – Výletníkem.

Do tohoto diáře jsem si poctivě zapisovala vše, co mě zaujalo. Například? Jak jsme navštívili nejvyšší vyhlídku v Šanghaji ve stém podlaží mrakodrapu, kde mě manželský pár požádal, abych se vyfotila s jejich asi tříletým synem, protože člověka bílé pleti potkává jen výjimečně. Zaznamenala jsem si také chování obyvatel Šanghaje – více než my Češi používají smartphony, často si fotí „selfie“, málokdy umějí hovořit anglicky a pro plivanec nejdou daleko J. Také jsou milí a ochotní pomoci.

Odlišné oproti Praze je jejich metro, kde velmi dbají na bezpečnost díky rentgenovým kontrolám u vstupu a skleněným bariérám u kolejí. Menší bezpečí pak skýtají pozemní komunikace, kde jezdí jakoby všichni najednou – skútry a auta mající přednost v jízdě i ti, kteří přednost nemají. Prostě jedou. A do toho přecházejí přechod chodci.eva_passendorfrova_sanghaj2

Naše zkušenosti nám již nikdo nevezme. Přesto postupem času vzpomínky blednou a za pár let si onen zážitek můžeme vybavovat trochu zkresleně. Je proto vhodné si vše, o co opravdu v naší mysli nechceme přijít, zapisovat.

Mé čínské zážitky si vždy připomenu, když otevřu Výletník. Tak daleko se v nejbližší době už nepodívám, nicméně už teď se těším, až si budu moct udělat další zápis – tentokrát třeba o stanování v blízkém campu.

Jan Straka
Propojme se

Jan Straka

spolutvůrce at CLEVER MINDS s.r.o.
Stejně jako každý řeším své úkoly, termíny, deadliny... každý den. Baví mě poznávat a studovat různé přístupy, postupy i nápady.
Mám rád práci s papírem a baví mě vše kolem papírové osobní produktivity.
Tyto své záliby se snažím propojovat ve značce CLEVER MINDS Notebook a psát jako šéfredaktor PíšuRukou.cz
Jan Straka
Propojme se
Sdílej

Zanech nám svůj komentář