Znáte taková ta setkání, kdy se s protějškem domluvíte přes Facebook, nic moc o sobě ani nevíte, jen se chcete vzájemně poznat? Stejné to bylo jednoho krásného zimního dne, když jsem jel do Brna na schůzku tak trochu naslepo. Katka se ozvala coby zákaznice CLEVER MINDS s tím, že by moc ráda měla naší značku ve své kavárně. A tak se také stalo. 

Když jsem přišel na schůzku, viděl jsem vysokou ženu s neskutečným nábojem energie a pozitivity, se kterou mě doslova ochromila. Než jsem se nadál, byl jsem pohlcen vyprávěním o projektech, Týdnu kávy, akcích, které si v diáři jediného člověka dokážete představit jen stěží. Univerzitní Kulturárium Café se stalo naším druhým partnerem, prvním v Brně, a vypadá to zatím na velmi vydařenou spolupráci! Něco málo o Kačce a jejím přístupu k životu se dozvíte z našeho seriálu 6 ran do klobouku aneb koho potkáte, když kupujete CLEVER MINDS, který tímto startujeme. Ale jelikož vlastní zkušenost je věc nepřenosná, doporuřuji vám brněnskou kavárnu navštívit a s Katkou či jejími skvělými kolegyněmi promluvit. Jejich bohatý program a skvělá káva připravovaná s láskou vás skvěle naladí pro další letní dny!

Honza

Katko, můžeš se našim čtenářům představit, říci něco o sobě, o svém podnikání? Po jaké cestě jdeš a kam míříš?

Pro mnohé jsem nejspíš lehce nepochopitelnou osobou, která má prsty tak trochu v ledas čem. Velmi často se setkávám s otázkou: „a jak to všechno zvládáš?“, což jen dokazuje to, že málo kdo na první pohled rozumí tomu, jak dobře se mi vše, na čem pracuji propojuje a jak skvěle to dává dohromady smysl.

Před více než pěti lety jsem stála u založení neziskové organizace Kulturárium, které do dnešního dne předsedám. Pod touto organizací koordinuji festival Týden kávy, jehož cílem je šíření kávové osvěty v co nejširším možném pojetí. Aktivně pracuji také na festivalu Brněnský Lunapark aneb Divadlo ke kávě, který se letos konal již po sedmé. Pod Kulturárium spadá také dalších pět projektů, na kterých se již nepodílím aktivně, ale spíš konzultačně a kterým poskytuji zázemí v mé nové kavárně, která dle naší neziskovky nese jméno Kulturárium Café. 

Kavárnu provozuji pod svou vlastní firmou KAVA TEAM. S tou se dále věnuji školením a konzultacím kaváren, což mě opravdu velmi baví. Rozhodně nejsem odborník na všechno, ale vím, na koho se obrátit v případě řešení různých otázek. Ono provozovat kavárnu opravdu není tak snadné, jak se mnohým může na první pohled zdát. Je to o mixu různých dovedností. Provozům, se kterými spolupracuji se snažím pomoci odhalit slabá místa a nalézt jejich vhodná řešení. Nejen, že je podstatné nabízet kvalitní produkty, mít vynikající servis, myslet je potřeba také na marketing a celou řadu dalších věcí, v neposlední řadě je samozřejmě nutné pracovat dobře také se zaměstnanci, bez kterých vám nikdy žádná kavárna nemůže správně fungovat. Jsem toho názoru, že je vždy lepší sdílet a dělit se o získané zkušenosti, proto ráda lidi propojuji.

Proč jsi se rozhodla právě pro tento obor?

Já se stále vlastně nerozhodla jen pro jeden obor, protože jsem si vybrat nedokázala. Kromě toho, že mě káva nesmírně baví, mám jistou produkční vadu na mozku a myslím, že bych se bez koordinace projektů, produkční a PR činnosti cítila jaksi nenaplněná. Proto jsem si vše nakonec postavila tak, abych se mohla věnovat obojímu, byla zodpovědná sama za sebe a svá rozhodnutí a hlavně mohla být i nadále svobodná se svém počínání a aktivitách.

Jeden klíčový bod – vlastnost, zkušenost, krok, který ti pomohl dělat to, co děláš?

Byla to jedna pracovní zkušenost, která byla na první pohled naprosto ideální, perspektivní, plná výzev, do kterých jsem měla chuť se naplno pustit, ale postupně jsem začala zjišťovat, že vše není tak, jak se na začátku zdálo a že s tím nejsem schopna bohužel nic dělat, a to mě ničilo. To byl ten poslední impulz, který mne vedl k vlastnímu podnikání.

Jak vypadá den, po kterém spokojeně usínáš?

Takový den je plný akce, splněných úkolů, podnětných a milých setkáních, ale i s příjemnou uklidňující tečkou, kdy si v klidu naplánuji nejen celý další den, ale kdy mám prostor sednout i na plány dlouhodobější.

Co bys poradila lidem, kteří nejsou dnes ve své práci spokojení? Jaký krok by měli udělat, aby situaci změnili?

Nebát se, protože pokud chcete, ono nakonec vždycky všechno dopadne dobře.

Proč jsi se rozhodla pro spolupráci s CLEVER MINDS? Jaký v tom vidíš smysl?

Vždycky jsem byla tzv. papírový typ. Deníčky, zápisníky, diáře, pera, tužky, zvýrazňovače. Pustit mě do papírnictví bylo vždy hodně riskantní. Ráda píšu rukou, protože co napíšu rukou je hmatatelně jen a jen moje. Dlouho mi stačily běžné diáře, ale s přibývajícím množstvím projektů, na kterých pracuji jsem hledala něco trochu jiného, nástroj, který by umožňoval efektivnější plánování a rozvržení priorit. A přesně to jsem našla na podzim 2015. 

Hned po objednání jsem do CLEVER MINDS nadšeně volala a domluvila schůzku, protože nejen, že jsem našla, co jsem hledala, hlavně šlo i o českou firmu s nenabubřeným příběhem, který mi byl sympatický. Stejně dobrý pocit jsem měla i z naší první schůzky. A tak jsem prostě ráda, že prvním výdejním a prezentačním místem pro CLEVER MINDS v Brně je právě naše trochu netypické Kulturárium Café, na půdě vysoké školy, otevřené všemu a všem. 

Tým Kulturárium Café v Brně je parta pracovitých holek, kterým nechybí úsměv a dobrá náladaKavárna se nachází na půdě Filozofické fakulty, Ústavu hudební vědy, Masarykovy univerzity na adrese Janáčkovo náměstí 2a. Běžně máme otevřeno od pondelí do pátku od 8.00 do 20.00, v případě akcí déle.

Nicméně pozor, od 1.7. do 1.9. bude kavárna fungovat v omezeném provozu! Během této doby budeme předělávat bar a ladit další věci. Proto, pokud si k nám budete mít namířeno přes léto, koukněte prvně na náš FB – https://www.facebook.com/kulturariumcafe/?fref=ts nebo nám zavolejte předem na číslo 777 668 139.

Jan Straka
Propojme se

Jan Straka

spolutvůrce at CLEVER MINDS s.r.o.
Stejně jako každý řeším své úkoly, termíny, deadliny... každý den. Baví mě poznávat a studovat různé přístupy, postupy i nápady.
Mám rád práci s papírem a baví mě vše kolem papírové osobní produktivity.
Tyto své záliby se snažím propojovat ve značce CLEVER MINDS Notebook a psát jako šéfredaktor PíšuRukou.cz
Jan Straka
Propojme se
Sdílej

Zanech nám svůj komentář