Jsem již druhým rokem podnikatelkou na volné noze, je to nejen pracovní styl, ale v podstatě styl životní. Sami si určujete svůj čas, své priority a také to, jak jej prožijete. Zdá se, že to má samé výhody, ale není to pro každého a také se s tím stylem života sami potřebujete naučit žít. A to nejen vy, ale také vaše okolí. Po prvním roce jsem si uvědomila, co všechno můžu dělat jinak, lépe a kde právě potřebuji přidat a kde zase ubrat. Navíc, když na volné noze začíná hned po vysoké škole, je to nejspíš něco úplně jiného, než když léta pracujete v zaměstnání a poté si vše začnete organizovat sami. Jsem velkým zastáncem vlastního podnikání, potom vám totiž dojde, že jste ve škole po celý život. Tolik prostoru pro růst, tolik samotného učení se, jak vaši práci proměnit v zábavu nebo nejlépe naučit se živit tím, co je vám přirozené, jasné, co vám jde lehce a navíc vás to baví!

Stáváte se v podstatě pilotem vlastního života, který k tomu, aby letadlo směřovalo tím správným směrem, potřebuji funkční motor a dobrou navigaci. Vlastně málokdy máte jasný cíl, a když už ho máte, tak k němu většinou vedou i různé zatáčky, ty se objeví možná dříve, než jste čekali. Je dobré s nimi počítat, je dobré o nich vědět, ale jak to zjistit? Navíc, když často létáte v oblacích? :-)

Já jsem se snad s hlavou v oblacích narodila a ani jsem se nemusela stát pilotkou. Díky svému vlastnímu Pilotovi už vím, kam letím nebo na co se připravit. ;)

Plánování mě baví. Není to jen o tom, že je vše snadné, lehké, ale víte, kde jste, kam se chcete posunout a pak už se objeví i to JAK.

S tím mi právě dost pomáhá Pilot. Pěkně urostlý, největší dostupné velikosti, s dostatkem prostoru pro mé leckdy nejasné představy, které mi jasně ukazuje ve své nažloutle hnědé podobě. Jeho tečky mi dávají několik možností. Buď do něj můžu přímo psát nebo když myšlenku nevím, jak uchopit, tak si do něj občas nakreslím mapu. Obrázky se zatím v mých poznámkách moc neobjevují, ale co není, může být.

Jak jej ale použít tak, že se dostanete k jádru a podstatě toho, co chcete zrealizovat? Díky jeho jasné struktuře. Občas se mi stávalo, že jsem některým věcem nepřikládala prioritu nebo mi samotné plánování připadalo jako ztráta času. A k tomu mi dopomohl právě závazek vůči sobě s mým jasným podpisem, který stojí přímo na začátku. Dát sama sobě závazek, to už je něco! Většinou jej dáváme lidem kolem sebe, nechceme zklamat totiž hlavně je. Ale co my sami? Zklamat se před sebou je ještě těžší, všem můžete svůj nezdar vysvětlit a mnozí vás i pochopí, ale ten skutečný trabl je pak, když zklamete sami sebe. Proto i zde, když se mi fakt nechce, tak se podívám úplně na začátek a vidím, co je pro mě podstatné. To je prostě magic!

Ten začátek je skutečný základ, najednou vám dojde, co je pro vás důležité a na to je zde prostoru habaděj. Ujasníte si své cíle na příštích několik měsíců. Přitom cíle to mohou být jak pracovní, tak soukromého rázu. A nezbývá, než se pustit do svého každého týdne, začít můžete klidně uprostřed léta, když odpočíváte třeba na horách, u moře nebo kdekoli jinde, většinou ale mimo naše obvyklé místo, mimo náš domov. Vydat se třeba na cestu vlakem je doslova balzám na duši. Otevírá se vám skrytá plánovací komora a najednou víte, co skutečně chcete. A zde je zase dobré, mít s sebou i Výletník, ve kterém oddělíte plány od zážitků. Ale to je na jiné psaní. J

Pilot mi skutečně pomáhá. Dává mi prostor pro své týdenní plánování, určení si toho, co doopravdy zvládnu, do čeho se sama pustím a to ještě před tím, než týden začne. Dost se mi líbí úvodní týdenní řádek s cílem týdne, magic č. 2. Ujasní vám, kam se chcete posunout tento týden a co doopravdy zvládnete. Žádné přeceňování ani podceňování, jasnou vizi a už víte, co k ní potřebujete a co chcete dál dělat, zařídit. Já většinou funguji na to-do. Vím, co je potřeba udělat, tak si napíšu činnosti. Ale pak zjistím, že to vlastně nemusím udělat hned a ani nepotřebuji, ale důležité je, umět si to zapsat na správné místo a pak už jen zařadit do týdne. S tím mi pomáhá seznam činností, který je také ještě před jednotlivými dny.

Všechno je o správném návyku!

Před cca 2 lety jsem pochopila, jak funguje návyk. A jedním z jeho procesů je právě pravidelné zapisování a kontrola. Jako první návyk jsem si dala ranní cvičení, miluji jógu a meditaci a nyní už je umím nejen zařadit do denního režimu, ale hlavně vím, že je to skutečně důležité. A to nejen pro mě. S tím mi v Pilotovi pomáhají zase okénka pro každý jednotlivý den.

Samotný týden je už na vás. Důležité je, vyzdvihnout 3 nejdůležitější činnosti, které chcete daný den zvládnout a když jich ani tolik není, doporučuji nechat si kolonku pro to, co vás ještě více těší, a nebo se nechat překvapit a dopsat si to zpětně. Pro váš klidný spánek, ať už jste stihli cokoli, slouží zhodnocení dne, co vás potěšilo a jak byste prožili svou 25. hodinu. Magic č. 3. Když ji neprožijete v ten daný den, uvidíte, že si ji sami zařadíte do dalších dnů.

V jiných „diářích“ mi chyběl prostor pro zhodnocení týdne, což je naprosto nezbytná záležitost. A také má cesta růstu. Mou slabinou je totiž dokončování. A i s tím mi právě pomohl Pilot. Tím, že jsem si jasně napsala, co jsem za týden prožila, co mě potěšilo, čím jsem potěšila i já lidi kolem a hlavně si sepsala, co jsem třeba nestihla, tak jsem viděla černé na bílém nebo spíše na žluto hnědém.

Není dne, kdy bych Pilota neměla u sebe, ačkoli mám jeho největší možnou velikost. Stále mi pomáhá, hojně také využívám jeho prostor k poznámkám, vizím, nápadům, který se nachází za jeho polovinou. Je to můj důležitý nástroj.

Jednou se mi stalo, že jsem si myslela, že jsem ho zapomněla doma a uvědomila si, že jsem v podstatě jako bez ruky. Jako by vám něco chybělo. Naštěstí jsem ho měla jen v jiné tašce.

Pilot2Je pro mě tak důležitý proto, protože konečně mohu nahlédnout do své hlavy a z toho věčného obláčku, zástupu myšlenek, plánů a cílů, ještě, když pracujete ve „volném“ režimu, je opravdu kolikrát nepřeberné množství. A u něj vím, na čem jsem a hlavně kde jsem.

Ale i zde je prostor pro růst. Před nedávnem se na blogu Píšu rukou objevila doporučení, jak je používat, což mě zaujalo a zjistila jsem, že zatím jeho úplnou kapacitu nevyužívám. Je pěkné, když víte, že se stále učíte a můžete učit, když chcete. A díky Pilotovi to může být nejen, že snazší, ale také zábavné a hravé! 

Jan Straka
Propojme se

Jan Straka

spolutvůrce at CLEVER MINDS s.r.o.
Stejně jako každý řeším své úkoly, termíny, deadliny... každý den. Baví mě poznávat a studovat různé přístupy, postupy i nápady.
Mám rád práci s papírem a baví mě vše kolem papírové osobní produktivity.
Tyto své záliby se snažím propojovat ve značce CLEVER MINDS Notebook a psát jako šéfredaktor PíšuRukou.cz
Jan Straka
Propojme se
Sdílej

Zanech nám svůj komentář